Tvoříme Porubu společně

Porubany nejvíce zaujalo dopravní hřiště s pumptrackem

Vítěz šestého ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě letos vyhrál suverénně. Návrh s názvem Dopravní hřiště a pumptrack pro děti celkem získal 455 hlasů (558 kladných a 103 záporných), což je o 256 hlasů více, než druhé Zelené hřiště (318 kladných a 119 záporných hlasů, celkem 199 hlasů). Třetí skončili Aktivní Podéšti se 154 hlasy (304 kladných a 150 záporných). Vítězný návrh získá až čtyři miliony korun.

„Letos poprvé jsme k hlasování využili platformu Munipolis, což je bývalý Mobilní rozhlas. A osvědčilo se nám to. Své hlasy celkem odevzdalo 1183 lidí, což je absolutní rekord v historii projektu Zelená Porubě. Většina z nich, 1127, hlasovala online, zbývající odevzdali hlasy v knihovnách a v informačním centru,“ uvedla koordinátorka projektu Kristýna Špačková.

Vítězný návrh vznikne na místě nevyužívaného asfaltového hřiště poblíž křižovatky ulic Martinovská a Průběžná. Vyroste tam menší dopravní hřiště a v Porubě vůbec první pumptracková dráha.

„Věřila jsem v jedinečnost tohoto nápadu a jsem ráda, že oslovil tolik lidí. Jsem přesvědčena, že hřiště bude od rána do večera plné děti. Dopoledne ho budou moci využívat školky, odpoledne široká veřejnost. Moc se se synem těšíme, až se náš sen stane skutečností,“ řekla předkladatelka návrhu Lucie Tešnarová, která na finální podobě pracovala s architektem Ondřejem Turoněm.

Vítěz je tedy znám a v nejbližší době začnou samotné práce na proměně lokality. „Do konce června bychom chtěli mít hotový projekt. V červenci by se mělo začít pracovat, abychom byli do konce roku hotovi. Věřím, že nový dvůr bude inspirací pro ostatní a v dalším ročníku se nám sejde zase o něco více návrhů. Ukazuje se, že když má komunita zájem něco změnit, výsledky mohou být vynikající,“ řekla Kristýna Špačková.

Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016. Za sebou má už šest ročníků, dva poslední ale byly výjimečné. Lidé v nich nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů. To je mezi participativními projekty netradiční a unikátní. Navíc tři návrhy, které vybrala odborná porota do finále, předkladatelé dotvořili s pomocí architektů a výsledkem jsou působivé projekty.

„Letos můžeme říct, že všechny tři byly nádherné a zasloužily by si realizaci. Ovšem vítěz může být jen jeden, a já mu gratuluji. Chtěla bych ale poděkovat všem aktivním lidem v Porubě, kteří své návrhy přihlásili. Věnovali tomu spoustu úsilí i vlastního času. Těší mě, že mezi námi žije tolik lidí, kterým není osud jejich okolí lhostejný, a mají zájem ho zlepšovat. To je pro mne největší devízou našeho participativního rozpočtu. Těší mě i rekordní účast v hlasování, která je také pochvalou těm, kteří se nebáli jít s kůži na trh. Těším se, až vedle Duhového hřiště, které vyhrálo loni, vznikne i hřiště dopravní. Lidé tak na vlastní oči uvidí, že má cenu chtít změnit prostor, ve kterém žijeme.,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Výsledky:

Dopravní hřiště a pumptrack pro děti

celkem 455 hlasů 558 kladných a 103 záporných

Zelené hřiště

celkem 199 hlasů 318 kladných a 119 záporných

Aktivní Podéšti

celkem 154 hlasů 304 kladných a 150 záporných